Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Ingrid Fuzjko Hemming

Narodila sa v Berlíne v rodine japonskej klaviristky a švédskeho architekta.

Začala študovať klavírnu hru pod vedením svojej matky. Keď mala desať rokov, začal ju vyučovať dlhoročný priateľ jej otca, v Rusku narodený nemecký klavirista Leonid Kreutzer. Ten vybadal jej veľký talent a predpovedal jej medzinárodný úspech. Postupom času vyhrala množstvo ocenení na domácich súťažiach (napr.: Hudobná súťaž NHK Mainichi alebo Hudobná cena Bunka Radio Broadcasting Co.)

Vo veku 28 rokov pokračovala vo svojom hudobnom vzdelávaní na Berlínskom hudobnom inštitúte. Po úspešnom absolvovaní štúdia sa presťahovala do Viedne, kde spolupracovala s renomovanými hudobníkmi, vrátane skladateľa a dirigenta Bruna Madernu, ktorý jej ponúkol sólistickú zmluvu s podporou Leonarda Bernsteina.

Bohužiaľ v tomto čase, pred recitálom, ktorý mal potvrdiť jej umelecké kvality a posunúť ju medzi top klaviristov sveta, pani Hemming dostala vysoké horúčky a čiastočne prišla o sluch.

Jej debutové CD "La Campanella" však zaznamenalo veľký úspech. Vyšlo v roku 1999 a predalo sa z neho viac než dva milióny kusov. Toto číslo je vo svete vážnej hudby viac než pozoruhodné. Štyri z jej albumov boli ocenené cenou "Album roka v kategórii vážnej hudby" na Japan Gold Disc Awards. Pred pani Hemming sa to nepodarilo žiadnemu umelcovi.

Od vydania prvého CD v Japonsku, pani Hemming koncertuje po celom svete. Účinkuje ako na sólových recitáloch, tak i so zahraničnými telesami (napr. Moskovský filharmonický orchester, Maďarská národná filharmónia). Mnohí umelci, ktorí mali tú česť spolupracovať s pani Hemming, ocenili jej mimoriadny talent. Napríklad M. Majsky sa vyjadril, že jej klavírna hra je nezabudnuteľná. I v súčasnosti pokračuje v koncertnej činnosti a je často pozývaná na mnohé európske festivaly.

Každoročne vystupuje na charitatívnych koncertoch a podporuje boj za práva zvierat a hnutia podporujúce starostlivosť a útulky pre mačky a psov.

V roku 2013 si poslucháči najvýznamnejšieho španielskeho rádia zameraného na vážnu hudbu, Catalunya Radio, vybrali jej najnovší album za najlepšie CD roka.

V roku 2014 koncertovala v 9 európskych krajinách a v roku 2015 vystúpila so Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu i s Kyjevskou štátnou filharmóniou. V roku 2016 absolvovala koncertné turné po americkom kontinente, počas ktorého vystúpila v Los Angeles, Chicagu i viacerých juhoamerických krajinách.

Na Slovensku sa po prvýkrát predstavila v roku 2013 na sólovom koncerte organizovanom Veľvyslanectvom Japonska v SR v koncertnej sieni Dvorana VŠMU v Bratislave a následne v roku 2014 na koncerte so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu v koncertnej sále SRo na Mýtnej ulici v Bratislave. V roku 2015 vystúpila na sólovom recitáli organizovanom v rámci festivalu Nitrianska hudobná jeseň. V roku 2016 odohrala pod taktovkou Simona Chalka spoločný koncert s ŠKO Žilina i koncerty s rakúskym kvartetom Haydn Quartett a Jánom Krigovským (kontrabas) v rámci benefičného festivalu Musica Perennis Ivunetus v Bratislave a Banskej Bystrici. 


Ingrid Fuzjko Hemming 

was born in Berlin to a Japanese pianist mother and a Swedish architect father. She relocated to Tokyo, Japan at the age of five and started to receive piano lessons under the guidance of her mother. At the age of ten, Leonid Kreutzer started to give her piano lessons. Ms. Hemming later won various prizes in major domestic competitions, such as the NHK Mainichi Music Contest and the Bunka Radio Broadcasting Co. Music Prize. At the age of 28, she went to the Berlin Institute of Music to further her musical studies. After graduation, she moved to Vienna lauded by eminent musicians such as composer/conductor Bruno Maderna, who offered her a soloist contract with support by Leonard Bernstein. However, it was also during this time that Ms. Hemming suffered from a very high fever which caused her to lose her hearing just before a recital that was to put the final stamp on her ability as a top performer.

Her debut CD, La Campanella, was released in 1999 and sold over two million copies, an unusual phenomenon in the classical music scene. Four of her CDs have received the Classical Album of the Year award at the Japan Gold Disc Awards, a feat never before accomplished. Since her domestic CD debut, Ms. Hemming has performed many solo recitals and has collaborated with many foreign orchestras, such as the Moscow Philharmonic Orchestra and the Hungarian National Philharmonic Orchestra. Ms. Hemming holds many charity concerts every year and moreover, she supports and fights for animal rights, starting with providing care and shelter for cats and dogs. In 2013, her newest CD was chosen as the best CD by listeners of "CATALUNYA RADIO", the biggest radio program about classic music in Spain.

In 2014, Ms. Hemming performed in nine European countries. In 2015, she played with the Symphonic Orchestra of the Czech Radio and also with the Kiev State Philharmonics. In 2016, she held an American Tour, performing in Los Angeles, Chicago and several South American countries. Within the tour, she also performed at the United Nations Organisation.

Ms. Hemming successfully performed in the Slovak Republic in 2013 on a solo concert organised by the Embassy of Japan in the Slovak Republic at the Dvorana Music Hall in Bratislava and in 2014 on a joint concert with the Symphonic Orchestra of the Slovak Radio at the Slovak Radio Concert Hall in Bratislava. In 2015, she had a solo concert organised within the program scope of the Nitra Musical Autumn Festival.