Trenčianska hudobná jar 2018

15. apríl - 13. máj 2018

Tibor Iván

Tibor Iván narodený v roku 1988 začal študovať hru na akordeón ako 7 ročný. V rokoch 1995 - 2003 navštevoval ZUŠ vo Veľkom Krtíši pod vedením Jozefa Škamlu. Jeho talent sa prejavil veľmi skoro o čom svedčia aj niekoľké ocenenia z interpretačných súťaží na Slovenku. Už ako 8 ročný vedel že akordeón bude jeho profesiou. Po ukončení ZUŠ v 2003 pokračoval v štúdiu sólovej hry na akordeóne na Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici pod vedením Mgr. Igora Vlacha ktorý mu odporučil zmenu klávesového akordeónu za gombíkový. Práve túto zmenu považuje Tibor za kľúčovú v jeho kariére. Svoju sólovú kariéru odštartoval recitálom v Maďarsku, ako 17 ročný a začal sa významnejšie zviditeľňovať hlavne v podaní sólových recitálov.

Za vynikajúce výsledky sa stal jeho sponzorom Rotary Club BB na rok 2008. Taktiež získal niekoľko ocenení na domácich a medzinárodných akordeónových súťažiach ako sú napríklad: 2. miesto MAS Dunajská Streda 2013, strieborné pásmo MAS Svet Akordeónu v Castelfidardo, Taliansko 2013, 1. miesto a laureát akordeónová súťaž Tvrdošín 2005, 2. miesto súťaž Slovenských Konzervatórií v hre na Akordeón 2009, 1. miesto, cena za najlepšiu interpretáciu povinnej skladby a laureát (MAS) Medzinárodná Akordeónová Súťaž v Poprade 2005.

Po ukončení Konzervatóriu pokračoval v štúdiu na prestížnej Sibeliovej Akadémii v Helsinkách kde v júni 2016 ukončil magisterské štúdium v sólovej hre na akordeóne, v triede u jedného z najúspejšnejších koncertných akordeonistov a pedagógov, u Mika Väyrynen.

Absolvoval majstrovské kurzy u svetoznámych pedagógov ako sú Joseph Macerollo, Elina Mustonen, Stefan Hussong, Friedrich Lips , Janne Rättyä, Matti Rantanen.

Predstavil sa na pódiách ako sú napríklad Európsky hudobný festival Viatae Frumoasa v Bukurešti v roku 2008 a 2013, Štátne divadlo Košice. ako sólista vystúpil na akordeónovom festivale v Lipanoch a na medzinárodnom akordeónovom festivale v Dunajskej Strede v roku 2013 a 2017

Pôsobí najmä sólovo ale aj v rôznych zoskupeniach a to hlavne v duách s gitarou, s flautou, s violončelom. V Roku 2012 založil Tangazzo Quartet ktoré sa venovalo interpretácii Argentínskeho nového tanga Astora Piazzollu.

Tibor Iván od roku 2009 pôsobí v Helsinkách a venuje sa interpretácii nie len súčasnej akordeónovej hudbe ale aj hudbe rôznych štýlových období. V blízkej budúcnosti sa plánuje vrátiť na Slovensko aby mohol podať ďalej to čo sa v zahraničí naučil.