Klub priateľov vážnej hudby
v Trenčíne
MgA. Andrej Baran, ArtD.
Na husliach začal hrať ako 6 ročný v Banskej Bystrici kde v štúdiu pokračoval aj na konzervatóriu J. L. Bellu u Petra Strenáčika. V roku 2001 prestúpil na Státní konzervatoř v Prahe k vynikajúcemu pedagógovi a huslistovi Prof. Jindřichovi Pazderovi. Po troch rokoch na konzervatóriu a po absolvovaní prijímacích skúšok nastúpil na Akademii umění v Prahe. Popri samotnom štúdiu v roku 2007 získal semestrálne štipendium od Toho Academy Gakuen Campus v Toyame – Japonsko(Hamao Fujiwara). V tom istom aj v nasledujúcom roku získal štipendium na medzinárodné letné majstrovské kurzy s poprednými svetovými huslistami a pedagógmi (Eszter Haffner, Hagai Shaham, Olivier Charlier). Po absolvovaní bakalárskych skúšok a nastúpení do magisterského štúdia sa rozhodol vyskúšať zmenu akademickej pôdy a v rámci programu Erasmus bol prijatý na The Royal Danish Academy of Music v Kodani kde študoval pod vedením koncertného majstra Royal Copehagen Philharmony - Sergueia Aziziana.
V roku 2010 ukončil Akademii umění v Prahe a nastúpil na doktorandské štúdium na Akadémiu umení v Banskej Bystrici. Po absolvovaní doktorandského štúdia študoval spolu s kolegami z kvarteta interpretáciu komornej hry - sláčikové kvarteto na Escuela Superior de Música Reina Sofía s dlhoročným primáriom Alban Berg Quartett, Gunterom Pichlerom. Popri koncertnej činnosti absolvoval množstvo kurzov s poprednými hráčmi či už z Alban Berg Quartett (Gerhard Schultz), Ysaye Quartet (Miguel da Silva), Juilliard String Quartet (Michael Tree) a.i.
Ako aktívny umelec pôsobil ako hosťujúci člen European soloist orchestra Luxembourg, člen Mucha Quartet, člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, člen Slavonic duo, Konvergencie Quartet a množstva ďalších ansámblov v rámci Slovenskej aj Českej republiky. Ako komorný hráč účinkoval na pódiách v Číne, Kórei, Taliansku, Rakúsku, Nemecku, Francúzku, Slovinsku, Kanade (Mucha quartet), na festivaloch v Brazílií (Slavonic duo), Vesna v Rosii-Moskva (Slavonic duo). V súčasnej dobe pôsobí ako sólový interpret, komorný hráč a stály ale aj hosťujúci člen komorných a symfonických orchestrov na Slovensku.
Michal Haring
Narodil sa v Piešťanoch, kde začal aj svoje štúdium hry na violončele na Základnej umeleckej škole. Pokračoval na Konzervatóriu Tolstého 11 v Bratislave pod vedením Karola Filipoviča. Počas štúdia získal 1.miesto na Súťaži slovenských konzervatórií 2005. V tom istom roku vyhral štipendium The Holland Music Sessions, v rámci ktorého sa zúčastnil na majstrovských kurzoch v Bergene (Holandsko). V rámci kurzov naštudoval pod vedením Harra Ruijsenaarsa a Johannesa Goritzkého recitálový program, ktorý predviedol na koncerte v Alkmaar Koncerthaus. Od roku 2006 študoval na VŠMU v Bratislave pod vedením doc. Eugena Procháca. Za podpory Rotary klubu Piešťany študoval v školskom roku 2007/2008 na Hochschulle fur Music und Theater v Mníchove u prof. Reinera Ginzela. Od roku 2015 študuje doktorandské štúdium na VŠMU v triede doc. Eugena Procháca. V rokoch 2016-2019 študoval Advanced posgraduate soloist class na Dánskej kráľovskej akadémii v Kodani pod vedením prof. Mortena Zeuthena. V roku 2017 vyhral 2.miesto a v roku 2018 1. miesto na štipendijnej violončelovej súťaži Royal danish Academy of Music.
Počas svoje kariéry pôsobil v Symfonickom orchestri slovenského rozhlasu, v Symfonickom orchestri Slovenskej filharmónie, v orchestri Capella Istropolitana, v ŠKO Žilina a orchestri Symphonia Viena.
Ako sólista predviedol so SoSR Concertino pre violončelo a orchester od Sergeja Prokofieva, Koncert h moll od Antonína Dvořáka a Barcarolle pre violončelo sláčiky, harfu a čembalo od Vladimíra Godára.
Ako sólista Plenum orchestra prezentoval v kodaňskom Koncertkirchen Kol Nidrei od Maxa Brucha a Quadrille od Rodiona Ščedrina.
Aktívne pôsobí v mnohých komorných zoskupeniacha ansámbloch ako Ensemble Spectrum, AsynChrónie, Proxima trio ( Šujan, Novák, Haring),klavírne trio Zhang, Mhana, Haring, Proxima quartet.
Ako substitút pôsobil so Slovenským kvartetom a Mucha quartet.
Účinkoval na mnohých slovenských a zahraničných festivaloch:
- Bratislavské hudobné slávnosti /SK/
- Melos-Étos /SK/
- Nová slovenská hudba /SK/
- Festival Asynchrónie /SK/
- Festival Orfeus /SK/
- Pražské jaro /CZ/
- Pulsar Copenhagen /DK/
- Operný festival
Sankt Margarethen /AT/