Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Bratislavský chlapčenský zbor

pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od r. 1982. Jeho zakladateľkou, umeleckou riaditeľkou a dirigentkou je Mgr.Art. Magdaléna Rovňáková ArtD, dirigentom MgA. Gabriel Rovňák, Ph.D.

Teleso vzniklo ako Chlapčenský filharmonický zbor, aby sa neskôr transformovalo na Súkromnú základnú umeleckú školu, špecializovanú na chlapčenský zborový spev. V koncertnej sezóne 2021/22 tu študuje 72 chlapcov vo veku 7 - 28 rokov. Spolupráca so symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Viedenskí symfonici, Viedenský rozhlasový orchester, Hamburgskí symfonici...) obohatili repertoár telesa o desiatky oratórií, kantát a symfónií (J. S. Bach, L. Bernstein, B. Britten, A.Honegger, G. Mahler, C. Orff, C. Penderecký, M. Ravel, I. Stravinský, E. Suchoň...) pod taktovkami popredných svetových dirigentov (O. Lenárd, R.Štúr, B. de Billy, J.Conlon, A. Parrot, F. Luisi, R. Muti, J.Tate, E.Villaume a ďalší). Podnetná je spolupráca s orchestrami starých nástrojov.

V opere, balete a činohre stvárňujú chlapci pôsobivé detské úlohy. Zbor koncertuje po celom Slovensku, tlieskali mu poslucháči európskych veľkomiest (Berlín, Budapešť, Brusel, Londýn, Moskva, Paríž, Štokholm, Viedeň...), Ameriky (Chicago, Los Angeles, New York, San Francisco...), Kanady (Montreal, Ottawa, Toronto), Japonska (Osaca, Tokyo...), Izraela, Cypru, veľký úspech zbor zaznamenal na Taiwane. V novembri 2021 úspešne vystúpil na adventných koncertoch vo Francúzsku a Švajčiarsku.

Bratislavský chlapčenský zbor má na svojom konte 7 CD, 6 DVD filmov, nakrútených v spolupráci so Slovenskou televíziou, TV filmy a spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami (Hallmark, Miramax...). Je držiteľom prvých cien z medzinárodných súťaží a mnohých významných ocenení, ako je Cena Ministra kultúry, Zlatá medaila prezidenta SR, a i. V zbore vyrástli mnohí sólisti a výborní zboroví speváci, z jeho radov vzišlo doteraz šesť mladých dirigentov. S telesom spolupracujú špičkoví slovenskí pedagógovia - sopranistky Miriam Garajová, Monika Maglayová a klaviristka Mgr. art. Dana Hajóssy, PhD.