Klub priateľov vážnej hudby
v Trenčíne
Katarína Turčinová, rod. Lepková
pochádza z Brezna. Študovala na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici, na konzervatóriu v Brne a na VŠMU v Bratislave, kde absolvovala aj interné doktorandské štúdium. Vzdelanie si dopĺňala aktívne aj pasívne na rôznych interpretačných kurzoch. V roku 2014 sa predstavila sólovým recitálom v anglickom Cambridge. Ako sólistka vystúpila so Štátnym komorným orchestrom Žilina a opakovane aj so Slovenskou filharmóniou. Ako členka orchestra sa predstavila v Symfonickom orchestri Konzervatória v Brne, VŠMU Symphony orchestra, Slovenskom mládežníckom orchestri, Bratislava symphony orchestra, Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu, Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam a ďalších.
V súčasnosti sa venuje predovšetkým sólovej a komornej hre. Aktívne pôsobí v rámci dua s klaviristkou Karin Remencovou. V roku 2023 vydali debutové CD – Flauta v 20. storočí.
Je dlhoročnou hráčkou v komornom súbore Ensemble Spectrum, ktorý sa špecializuje na interpretáciu vážnej hudby 20. a 21. storočia. Nahrala s ním niekoľko albumov, ktoré boli opakovane nominované na cenu Radio Head Awards, v kategórii Klasická hudba 2021 a Klasická a Experimentálna hudba 2022.
V rokoch 2012 až 2019 bola členkou Ansámblu Kataríny Málikovej. Nahrala s ním úspešný album PUSTVOPOL, ktorý získal 3 ceny Radio Head Awards 2016. Tento album tiež získal viaceré medzinárodné ocenenia.
Katarína Turčinová sa venuje aj experimentálnej hudbe a improvizácii – spolupracovala s Jiřím Stivínom, Garethom Davisom, Rolandom Dahindenom, Anthony Braxtonom a ďalšími.
Od roku 2023 je členkou pražského orchestra Prague Music Performance Orchestra, ktorý sa špecializuje na súčasnú a experimentálnu hudbu.
Pedagogicky pôsobila na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici a v súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na VŠMU v Bratislave.
Karin Remencová
absolvovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Košiciach.V štúdiu pokračovala na VŠMU v Bratislave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium. Doktorandské štúdium tiež absolvovala na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského. Počas štúdií absolvovala niekoľko interpretačných kurzov.
Zúčastnila sa medzinárodnej klavírnej súťaže Piano Bratislava, kde získala mimoriadnu cenu Haliny Czerny-Stefańskej. Na Medzinárodnej súťaži Leoša Janáčka v Brne sa umiestnila na treťom mieste. Vyhrala štipendium Yamaha Music Foundation of Europe.
Ako sólistka sa predstavila s Košickou aj Slovenskou filharmóniou.
Karin Remencová jevšestranná a flexibilná klavírna spoluhráčka s dlhoročnými skúsenosťami. Vo svojom repertoári má predovšetkým literatúru pre dychové nástroje, s hlbším zameraním sa na flautovú literatúru.
V súčasnosti pôsobí na VŠMU v Bratislave a na štátnom Konzervatóriu v Bratislave.
V rámci klavírnej spolupráce je často pozývaná na rôzne workshopy, konkurzy a interpretačné súťaže. Ako klavírna partnerka spolupracovala na CD Vice Versa flautistky Dagmar Zsapkovej. Je vyhľadávanou komornou interpretkou,spolupracovala napríklad s Jelou Špitkovou, Lujzou Sello, Františkom Töröm, Jozefom Podhoranským, Barborou Gálovou, Karolom Samuelčíkom, Sláčikovým kvartetom města Brna a mnohými ďalšími. S flautistkou Katarínou Turčinovou aktívne pôsobia ako duo flauta a klavír. V roku 2023 spolu vydali debutové CD – Flauta v 20. storočí.
Mgr.art. Jozef Luptáčik, ArtD.
študoval na Konzervatóriu v Bratislave /1988 – 1992/ najprv u E. Bombaru a neskôr u svojho otca doc. J. Luptáčika na VŠMU v Bratislave
/1992 – 1997/. Už počas štúdii sa prejavil ako mimoriadny talent. V roku 1991 sa zúčastnil medzinárodnej súťaže Pražské jaro, v roku 1992 vyhral Súťaž slovenských konzervatórií v Žiline a počas štúdia na VŠMU získal 1. cenu na súťaži YAMAHA.
Po úspešnom konkurze roku 1993 je prvým sóloklarinetistom Slovenskej filharmónie. Ako sólista účinkoval so Slovenskou filharmóniou, Slovenským komorným orchestrom B.Warchala, Štátnou filharmóniou Košice, Štátnym komorným orchestrom Žilina a Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu. Koncertoval doma i v mnohých krajinách Európy, Japonsku, Kanade, USA, Mexiku, Južnej Kórei, Spojených Arabských Emirátoch a Ománe. Okrem sólovej činnosti sa venuje aj komornej hre. Je členom Slovenského dychového kvinteta – Istropolis Quintet, Akademického dychového tria a Bratislavského dychového okteta, s ktorými nahral spolu 6 CD. V roku 2004 bol ocenený cenou Slovenskej sporiteľne "Zlatá nota".
So Slovenskou filharmóniou a dirigentom Petrom Ferancom realizoval v roku 2008 nahrávku Suchoňovho Concertina pre klarinet a orchester. V rokoch 2007 – 2011 bol doktorandom bratislavskej VŠMU v triede prof. Jiřího Hlaváča. Dva krát (2011 a 2017) bol pozvaný do poroty Medzinárodnej rozhlasovej súťaže mladých hudobníkov Concertino Praga.
Od roku 2011 pôsobí na VŠMU v Bratislave ako odborný asistent hry na klarinete.