Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Lukáš Szentkereszty

Hru na husliach študoval na Konzervatóriu v Košiciach v triede Milana Kyjovského (1998 – 2004) a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Márie Karlíkovej (2005 – 2009) a Františka Novotného (2009 – 2010), u ktorého ukončil v roku 2022 doktorandské štúdium. Počas štúdia sa viackrát úspešne zúčastnil na Súťaži študentov slovenských konzervatórií. V roku 2002 zastával post koncertného majstra Mládežníckeho orchestra Vyšehradskej štvorky. Niekoľko rokov bol členom orchestra Cappella Istropolitana, s ktorým vystúpil viackrát doma aj v zahraničí. Vo februári 2013 sa stal členom skupiny 1. huslí ŠKO Žilina, od marca 2014 do augusta 2015 bol druhým koncertným majstrom, od septembra 2015 bol prvým koncertným majstrom ŠKO Žilina. S orchestrom vystúpil viackrát sólisticky, o. i. na vianočných koncertoch v roku 2014, 2016 a 2018, na Staromestských slávnostiach 2017 a 2019. Pôsobil aj ako vedúci komorného súboru ŠKO Archi di Slovakia a viedol aj sláčikové kvarteto členov ŠKO. Vystúpil aj na záverečnom koncerte 43. sezóny ŠKO Žilina a na galakoncerte v Chateau Gbeľany v roku 2017. V júni 2018 uviedol s ŠKO pod vedením Martina Leginusa Mozartov Husľový koncert č. 5 A dur a v júli 2018 vystúpil ako sólista v Zeljenkovej skladbe Musica slovaca na Medzinárodnom letnom festivale v Luhačoviciach. V roku 2019 bol koncertným majstrom orchestra Opery SND na otváracom festivale jubilejného 10. ročníka "Copenhagen Opera Festival" v Dánsku pri uvedení Dvořákovej Rusalky pod taktovkou O. Dohnányiho a pod jeho vedením účinkoval aj ako sólista ŠKO na slávnostnom koncerte k 30. výročiu Nežnej revolúcie v Dome umenia Fatra v Žiline. V marci 2020 uviedol s orchestrom ŠKO Žilina spolu s českou violistkou Kristínou Fialovou pod taktovkou Debashisha Chaudhuriho Mozartovu koncertantnú symfóniu. Od januára 2020 je koncertným majstrom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Zároveň pôsobí ako primárius Slovenského kvarteta a ako pedagóg na VŠMU.

Adriana Antalová

Študovala hru na harfe na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave. Absolvovala konzultácie u prof. Karla Patrasa v Prahe a harfové kurzy v Maďarsku.

V rokoch 2002 - 2012 vyučovala hru na harfe na VŠMU v Bratislave, kde v roku 2007 úspešne ukončila doktorandské štúdium.

Od roku 2014 vyučuje hru na harfe na ZUŠ E. Suchoňa v Bratislave, na pôde ktorej od roku 2016 organizuje Harfové dni – Stretnutie mladých harfistov z Čiech a zo Slovenska.

Orchestrálnej praxi sa venuje od roku 1986, pôsobila v rôznych orchestroch - na NS v Bratislave, Filharmónii B. Martinů v Zlíne v opere ND v Brne, od roku 1996 je členkou SOSRu v Bratislave.

Ako sólistka a komorná hráčka vystúpila na festivaloch Nová slovenská hudba, Melos-Étos, Konvergencie, BHS, 7.Svetový harfový kongres. V spolupráci s SKO/ B.Warchalom, Slovenským filharmonickým zborom, Quasars Ensemble, Filharmóniou B. Martinů a MF Olomouc uviedla koncertantné diela C. Debussyho, G.F. Händela, B. Brittena, W.A. Mozarta, M. Ravela a M.Grandjanyho. Pre fonotéku SRo realizovala nahrávky diel slovenských autorov (M. Novák, M. Haluška, M. Krajči) a pre WMM( Vienna Modern Masters) sólové harfové koncerty amerických skladateľov (A. Rabushka, N. van de Vate).Podieľala sa na profilovom CD slovenských autorov P. Bachratej a V. Godára (Slovart), pre Diskant nahrala CD Francúzska hudba pre husle a harfu (2001), Hudba pre violončelo a harfu (2004), Impressions for organ and harp (2022). V premiére uviedla skladby M. Nováka, V. Godára, P.Machajdíka, L. Kupkoviča, J. Hatríka a i.

V súčasnosti sa aktívne venuje orchestrálnej, sólovej a komornej hre.

Realizovala koncerty z tvorby pre harfu a organ. Začala spoluprácu so ženským zborom Les Sirènes, s ktorým uviedla Ceremony of Carols od B. Brittena a Requiem od G. Faurého. S DSZ Sl. rozhlasu spolupracovala na skladbe M. Nováka Rozhovory s kvietkami pre detsky zbor a harfu.