Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Peter Mikuláš

Peter Mikuláš, narodený v roku 1954 v Nitre. Študoval na gymnáziu v Nitre a operný spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u prof. Stracenskej. Je laureátom troch medzinárodných speváckych súťaží: Karlovy Vary 1977, Moskva 1982 a Helsinky 1984. Bol 43 rokov sólistom Opery Slovenského národného divadla v Bratislave, kde vytvoril okolo šesťdesiat operných rolí. (Mefisto, Filip II., Leporello, Falstaff, Kecal, Fiesco, Svätopluk, Vodník, Ramfis a iné.) Účinkoval v Teatro dell´ Opera Roma, National Opera Amsterdam, Metropolitan opera New York a okrem toho pravidelne hosťuje v Národnom divadle v Prahe.

Popri účinkovaní v operách sa venuje piesňovej, oratórnej a kantátovej tvorbe a v repertoári má takmer deväťdesiat diel tohto žánru. Pravidelne účinkuje v Slovenskej, Českej filharmónii v Štátnej filharmónii Košice. Hosťoval na všetkých významných európskych koncertných pódiách, kde spolupracoval s radom vynikajúcich dirigentov, napríklad: Ondrej Lenárd, Sir Charles Mackerras, Sir Georg Solti, Carlo Maria Giullini, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Helmut Rilling, Sir Neville Marriner, Aldo Ceccato, Gerd Albrecht, Kobajashi, Roždestvenský, Simon Rattle, Mariss Jansons.

Diskografia Petra Mikuláša je rozsiahla a zahrňuje scénické a koncertné diela mnohých štýlových období. Na CD má nahraných okolo 50 titulov, z toho sólový operný album, dva sólové piesňové albumy, plus dve nahrávky Šostakovičovej 13. symfónie a jednu 14. symfónie s Ladislavom Slovákom. Kompletné nahrávky niektorých Dvořákových opier s dirigentom Gerdom Albrechtom. Ďalej Verdiho operu Simon Boccanegra, Mozartovu operu Cosi fan tutte, Verdiho Requiem s Ondrejom Lenárdom, Dvořákovo Requiem, Dvořákovu Stabat Mater a Dvořákove Biblické písně a množstvo nahrávok v Slovenskom a v Českom rozhlase.

Peter Mikuláš je držiteľom ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2009 a Ceny ministra kultúry SR. za rok 2013 a v roku 2018 dostal cenu za celoživotné dielo.

Peter Mikuláš sa od roku 1995 venuje pedagogickej činnosti na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde je riadnym profesorom od roku 2011. 

Jana Nagy- Juhász

absolvovala hru na klavíri na Konzervatóriu v Temešvári (Rumunsko) v triede Márie Bodóvej a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Idy Černeckej. Svoj talent rozvíjala aj na medzinárodných interpretačných kurzoch u takých osobností akými sú Lazar Berman a Eugen Indjič.

S úspechom sa zúčastnila na viacerých klavírnych domácicha zahraničných súťaží. Stala sa laureátkou Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna NepomukaHummela v Bratislave(1991), semifinalistkou Klavírnej súťaže Roberta Schumanna v Zwickau (SRN, 1993), v roku 1994 bola účastníčkou dvoch prestížnych medzinárodných klavírnych súťaží FerrucciaBusoniho v talianskom Bolzane a Hamamatsu v Japonsku. V rámci medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti reprezentovala Slovensko aj na Interpódiu.

Ako sólistka účinkovala s mnohými domácimi a zahraničnými orchestrami. Je vyhľadávanou komornou partnerkou vokálnych umelcov a inštrumentalistov, spolupracovala s renomovanými umelcami ako sú Peter Mikuláš, JevgenijNesterenko,, Ida Kirilová, Jozef Kundlák, Jozef Benci, Adriana Kohútková, Hana Štolfová-Bandová, Alexander Jablokov, Peter Michalica a i..

Účinkovala na viacerých medzinárodných hudobných festivaloch medzi nimi aj na Pražskom Jare a Bratislavské hudobné slávnosti (BHS) atď.

Realizovala početné nahrávky pre rozhlas, televíziu i hudobné vydavateľstvá. Poslednou nahrávkou je CD - Ruské romance s Jozefom Bencim (bas) vydané vo vydavateľstve Supraphon r. 2019.

Súčasne pôsobí pedagogicky na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Je členkou Spolku koncertných umelcov.