Klub priateľov vážnej hudby

v Trenčíne

Mária Porubčinová

Mária Porubčinová je jednou z vynikajúcich mladých slovenských vokálnych umelkýň, reprezentujúcich vysokú úroveň slovenskej vokálnej školy. Spev vyštudovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Zlatice Livorovej. Svoj talent rozvíjala aj absolvovaním majstrovských kurzov u významných speváckych osobností (Magdaléna Hajóssyová, Naděžda Kniplová, Peter Dvorský) a účasťou na viacerých medzinárodných súťažiach: Na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave získala Cenu za najlepšiu interpretáciu diel slovenského autora, na súťaži Hans Gabor Belvedere Singing Competitionvo Viedni sa prebojovala do finále a zúčastnila sa aj na súťaži Concorso
 Iris Adami Coradetti v talianskej Padove. V roku 2008 bola finalistkou Medzinárodnej speváckej súťaže Montserrat Caballé v španielskej Zaragoze, roku 2009 obsadila tretiu priečku na Medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere vo Viedni a získala najvyššie ocenenie spolu s cenou publika na Competizione della opera v Drážďanoch.

Javiskový debut mladej sopranistky sa uskutočnil v roku 2005 titulnou rolou v Dvořákovej opere Rusalka na scéne Janáčkovej opery v Brne. V sezóne 2007/2008 stvárnila v Štátnej opere v Banskej Bystrici postavu Múdrej ženy v rovnomennej jednoaktovke Carla Orffa, ako aj Pucciniho Sestru Angeliku, s ktorou sa predstavila aj na javisku Opery Slovenského národného divadla. Tam následne naštudovala aj postavu Katreny v Jakubiskovej inscenácii Suchoňovej Krútňavy a neskôr Mařenku
v Smetanovej Predanej neveste (za ktorú získala Cenu Literárneho fondu a nomináciu na Dosky 2009). Od roku 2010- 2011 spolupracovala so Staatstheater
Braunschweig v Nemecku, kde účinkovala v inscenácii opery A. C. Gomesa Salvator Rosa a v Mascagniho opernom titule Isabeau. V roku 2010 absolvovala so SND zájazd na Cyprus, kde sa predstavila, ako Mimi v Pucciniho Bohéme. Na Vianoce roku 2012 vydala spolu s gitaristom Borisom Bertokom a Hummelovým sláčikovým orchestrom vianočné CD s názvom Tichá noc. V roku 2015 sa bratislavskému publiku opätovne predstavila po materskej dovolenke na koncertom pódiu, v projekte "Veľké slovenské hlasy", po boku Štefana Kocána. V sezóne 2016-2017 sa predstavila ako Sestra Angelika v Pucciniho Triptychu v SND Bratislava a ako Chrysothemis v Straussovej Elektre, pod taktovkou Juraja Valčuhu v Slovenskej filharmónii. Koncertovala v Českej republike, Poľsku, Taliansku, Nemecku, Rakúsku, Holandsku
a USA. 

Róbert Pechanec

Narodený v Žiline, kde študoval na štátnom konzervatóriu triedach prof. Antona Kállaya a prof Dariny Švárnej. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede doc. Daniela Buranovského. Už počas štúdia na konzervatóriu sa začal venovať spolupráci so spevákmi. v roku 1990 aktívne absolvoval Majstrovské kurzy pre spev so sprievodom klavíra pod vedením Brigitte Fassbaender a Wolframa Riegra. Je niekoľkonásobným držiteľom ocenenia pre najlepšieho korepetítora z medzinárodných speváckych súťaží.

Koncertoval v Belgicku, Českej republike, Dánsku, Francúzsku, Maďarsku, Mexiku, Nemecku, Nórsku, Poľsku, Rakúsku, Švajčiarsku, Taliansku a Veľkej Británii. V rokoch 2000 až 2004 pôsobil na Wexfordskom opernom festivale ako korepetítor a šéf naštudovania vo viacerých produkciách. Taktiež v rámci festivalu účinkoval na piesňových recitáloch s poprednými sólistami tohto festivalu (Daniela Bruera, Igor Tarassov, Konstantin Andreev, Jekaterina Gubanova, Tatiana Monogarova, Larisa Kostiuk, Markus Werba, Brandon Jovanovich). Zo slovenských pravidelných komorných partnerov spomenieme sopranistku Adrianu Kučerovú, tenoristu Pavla Bršlíka či basistu Štefana Kocána, s ktorými absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Spoločne s Máriou Fajtovou v roku 2009 nahrali komorné CD s názvom Pensive Songs s piesňami Richarda Straussa, Antonína Dvořáka, Klementa Slavického a Bohuslava Martinú, v roku 2014 s tenoristom Pavlom Bršlíkom CD s názvom Songs s piesňami Mikuláša Schneidera-Trnavského, a v roku 2016 spoločne s Adrianou Kučerovou CD s nahrávkou slovenských ľudových piesní v úpravách svetových skladateľov.

Od roku 1999 pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení v Bratislave.

Boris Bertok

Po absolvovaní štátneho Konzervatória v Bratislave pokračoval v štúdiu na AMU v Prahe a Hochschule fur Musik und darstelende Kunst vo Viedni v triedach prof. M. Matousek, K. Ragosnik , A. Sweete a na rôznych majstrovských kurzoch (Š. Rak, E. Fisk).

Od r. 1994 aktívne pôsobí v Nemecku ako pedagóg a koncertný umelec. Spolupracoval s MDR rádio, Sorbische filharmonie Bautzen. Je laureátom viacerých gitarových súťaží. Koncertoval v Poľsku, Českej republike, Nemecku, Maďarsku, Rakúsku a Švajčiarsku.


Okrem sólovej hry sa venuje aj komornej hre so spevom, husľami, flautou a transkripciám pre tieto obsadenia.

Ako autor inštruktívnej literatúry pre gitaru, ako aj sólových skladieb pre tento nástroj, spolupracuje s vydavateľstvom Konzonanz - Bautzen, Nemecko.

Od r.2014 pôsobí vo Švajčiarsku ako pedagóg a koncertný umelec.